Dyra matpriser är en utmaning i alla hushåll, men att hålla budgeten om man bor själv kan för många kännas som en extra stor utmaning. Men det finns välfungerande och enkla knep att ta till – och tre av dem tipsar pengacoachen Mathilda Vernersson om här.
Att hålla ner matkostnaderna är något som de allra flesta kämpar med just nu, och dyra priser i butikerna gör inte saken lättare.
Faktum är att nya siffror från SCB visar att priserna på livsmedel i mataffärerna procentuellt har stigit mer än dubbelt så mycket som en "dagens lunch" på restaurang under det senaste året.
– En matlåda kan såklart variera väldigt mycket i pris beroende på vad man väljer att ha i den, men om vi utgår från att den följer den generella kostnaden för livsmedel i butik så har priset på en matlåda stigit med ungefär 20 procent det senaste året, säger John Eliasson, prisstatistiker på SCB, i ett pressmeddelande och fortsätter:
– Under samma period har det genomsnittliga priset på en dagens lunch ökat med strax under 9 procent.
Hur man handlar mat smart och kostnadseffektivt är något som pengacoachen och ekonomibloggaren Mathilda "Övertillannat" Vernersson har stenkoll på.
För Nyheter24 har hon tidigare berättat vad barnfamiljer kan tänka på för att spara in så mycket pengar som möjligt på mat, utan att behöva kompromissa på varken mängd eller variation.
– Om en tvåbarnsfamilj anammar detta arbetssätt så kan man absolut spara upp till 1 000 kronor i månaden, bara genom det här, säger Vernersson.
Men om man bor ensam i sitt hushåll och vill hålla matbudgeten så låg som möjligt, hur gör man då?
För den som inte vill gå i dyra lunchfällor, men samtidigt vill slippa det klassiska "pasta-pesto-träsket" har Mathilda Vernersson tre vassa knep:
Vernersson bedömer att ett hushåll på en person kan spara uppemot 500 kronor på att följa ovanstående tips.
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera eller svara på andra kommentarer.